ANA SAYFA KOMUTAN KURUMSAL DUYURULAR HİZMETLER SİTE HARİTASI
KOMUTANGeri
Orgeneral Selçuk BAYRAKTAROĞLU

Orgeneral Selçuk BAYRAKTAROĞLU

Kara Kuvvetleri Komutanı

ORGENERAL SELÇUK BAYRAKTAROĞLU, 1981 YILINDA KARA HARP OKULUNDAN MUHABERE TEĞMEN OLARAK MEZUN OLMUŞ; 1982 YILINDA SINIF OKULU EĞİTİMİNİ TAMAMLAMIŞTIR.

1982-1991 YILLARI ARASINDA, ÇEŞİTLİ MUHABERE BİRLİKLERİNDE TAKIM VE BÖLÜK KOMUTANLIĞI GÖREVLERİNDE BULUNAN ORGENERAL BAYRAKTAROĞLU, 1993 YILINDA KARA HARP AKADEMİSİNDEN, 1997 YILINDA SİLAHLI KUVVETLER AKADEMİSİNDEN MEZUN OLMUŞTUR.

2021 YILI YÜKSEK ASKERÎ ŞÛRA KARARLARIYLA ORGENERAL RÜTBESİNE TERFİ ETMİŞTİR.

ORGENERAL BAYRAKTAROĞLU; 03 AĞUSTOS 2023 TARİHİNDE ONAYLANAN CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ İLE KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI GÖREVİNE ATANMIŞTIR.

Devamı

TERÖRLE MÜCADELE

Bahar Kalkanı Harekâtı

Rejim’in İdlib bölgesinde, mevcut mutabakatların aksine 06 Mayıs 2019 tarihinde başlatmış olduğu saldırılar neticesinde çok sayıda masum sivil hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır. Ayrıca yaklaşık 1,5 milyon kişinin göç etmesiyle de büyük bir insanlık dramı yaşanmıştır.

Bölgede istikrarın sağlanmasına yönelik garantör ülkeler tarafından imzalanan mutabakatlar ve ilan edilen ateşkeslere rağmen, Rejimin saldırgan tutumunu devam ettirmesi üzerine, İnsani krizin daha da kötüye gitmesini önlenmesi, Akan kanın durması, yerinden edilen bölge halkının tekrar evlerine dönmelerini sağlamak maksadıyla, 27 Şubat 2020 tarihinde Bahar Kalkanı Harekâtı başlatılmıştır.

370 meskûn mahal ve 3394 km2’lik alan kontrol altına alınmıştır.

Askeri ve diplomatik girişimlerimiz sonucunda 05 Mart 2020 tarihinde Türkiye ve Rusya Federasyonu arasında devlet başkanı seviyesinde Moskova’da gerçekleşen görüşme ve akabinde heyetler arası toplantı neticesinde; “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesindeki Durumun İstikrara Kavuşturulmasına İlişkin Muhtıraya Ek Protokol”, 13 Mart 2020 tarihinde ise güvenli koridorun işleyişine dair uygulama esasları imza altına alınmıştır.

Bu kapsamda şu ana kadar M-4 karayolu üzerinde 9 defa Türkiye - Rusya Federasyonu Müşterek Kara Devriyesi faaliyeti icra edilmiştir.