Former TLF Commanders

Salih Zeki ÇOLAK
General
17.08.2015 - 23.08.2017

Hulusi AKAR
General
23.08.2013 - 17.08.2015


Hayri KIVRIKOĞLU
General
10.08.2011- 23.08.2013


Necdet ÖZEL
General
29.07.2011 - 04.08.2011


Erdal CEYLANOĞLU
General
25.08.2010 - 29.07.2011


Işık KOŞANER
General
27.08.2008 - 25.08.2010


İlker BAŞBUĞ
General
25.08.2006 - 27.08.2008


Yaşar BÜYÜKANIT
General
29.08.2004 - 25.08.2006


Aytaç YALMAN
General
27.08.2002 - 29.08.2004


Hilmi ÖZKÖK
General
27.08.2000 - 29.08.2002


Atilla ATEŞ
General
27.08.1998 - 25.08.2000


Hüseyin KIVRIKOĞLU
General
28.08.1997 - 27.08.1998


Hikmet KÖKSAL
General
27.08.1996 - 28.08.1997


M.Hikmet BAYAR
General
30.08.1994 - 27.08.1996


İsmail H.KARADAYI
General
30.08.1993 - 30.08.1994


Muhittin FİSUNOĞLU
General
01.01.1991 - 30.08.1993


Doğan GÜREŞ
General
23.08.1989 - 06.12.1990


M.Kemal YAMAK
General
24.07.1987 - 01.09.1989


Necip TORUMTAY
General
02.07.1987 - 24.07.1987


Necdet ÖZTORUN
General
12.08.1985 - 02.07.1987


Ali Haydar SALTIK
General
06.12.1983 - 12.08.1985


Necdet ÜRUĞ
General
01.07.1983 - 06.12.1983


Nurettin ERSİN
General
09.03.1978 - 01.07.1983


Kenan EVREN
General
09.03.1978 - 01.07.1983


Semih SANCAR
General
01.06.1977 - 04.09.1977


N.Kemal ERSUN
General
29.03.1976 - 01.06.1977


Eşref AKINCI
General
07.03.1973 - 01.04.1976


Semih SANCAR
General
28.08.1972 - 07.03.1973


Ö.Faruk GÜRLER
General
28.08.1970 - 28.08.1972


Nazmi KARAKOÇ
General
28.08.1969 - 28.08.1970


Fikret ESEN
General
18.03.1969 - 28.08.1969


Memduh TAĞMAÇ
General
23.08.1968 - 16.03.1969


Ahmet Refik YILMAZ
General
21.03.1966 - 23.08.1968


A.Cemal TURAL
General
28.08.1964 - 15.03.1966


Mehmet Ali KESKİNER
General
23.02.1962 - 28.08.1964


Muhittin ÖNÜR
General
31.08.1961 - 23.02.1962


Celal ALKOÇ
General
06.03.1961 - 26.06.1961


Mehmet Muzaffer ALANKUŞ
General
04.08.1960 - 06.01.1961


Cevdet SUNAY
General
03.06.1960 - 02.08.1960


Cemal GÜRSEL
General
21.08.1958 - 02.06.1960


Mustafa Rüştü ERDELHUN
General
01.08.1958 - 21.08.1958


İ.Necati TACAN
General
30.11.1957 - 28.07.1958


Ahmet Nurettin AKNOZ
General
25.06.1956 - 16.09.1957


İ.Hakkı TUNABOYLU
General
13.09.1955 - 06.06.1956


Abdülkadir SEVEN
General
10.07.1954 - 25.04.1955


Ahmet Nurettin BARANSEL
General
06.04.1954 - 28.05.1954


Şükrü KANATLI
General
28.12.1951 - 15.01.1954


Kurtcebe NOYAN
General
06.06.1950 - 07.05.1951


Mehmet Nuri YAMUT
General
01.07.1949 - 05.06.1950